Můj příběh

Kdo je Zdenka Chamberland...

Již mnoho let se věnuje ruční tvorbě. Začala jsem u oděvu, přidala šperk a poté objevila keramiku. Nyní tvořím ve své malé keramické dílně uprostřed krásné přírody jizerských hor.

Ve své tvorbě uplatňuji vše co jsem se během let naučila v ruzných oborech a snažím se je vzájemně propojit. I proto mě velmi zajímá keramický šperk, kterému se s láskou věnuji. I když tvorbě drobných dekorací i větších soch se nebráním. Naopak. Vzít do rukou hlínu, a začít tvořit, je nádherný pocit.

Ke šperku mě to táhlo vždy. Vystudovala jsem oděvní návrhářství. Což je překrásný obor, a navíc se k sobě se šperkem bezvadně hodí.
Již během studií jsem začala experimentovat se svými prvními šperky a doplňky převážně z korálků a kousků plastových lahví.

Poté jsem se na několik let tvorbě vzdálila. Začala jsem cestovat, učit se jazyky a poznávat svět. I když jsem tvořivý svět nikdy úplně neopustila, a poprvé si “šáhla na hlínu” již během svého života v Glasgow, nezůstávalo na ni příliš času ani prostoru.

Mé cesty v oblacích, během práce stewardky, mi přinesly nové zkušenosti a obzory. K tvorbě jsem měla ovšem stále daleko, a času čím dál tím méně.

Oblaka mě zanesla, až k muži mého života. Se kterým jsme se odstěhovali do Dubaje, a začaly nový společný život

Dubaj pro mě byla v mnohém osudná. Jednoho dne jsem se ocitla ve dveřích tamního Art Centra, které se stalo na mnoho let důležitou součástí mého života.

Objevila jsem zde keramiku, a pod vedením úžasné lektorky se naučila modelovat keramické sochy. S nimiž jsem byla součástí i několika tamních výstav.
Kromě modelování soch jsem se začala učit i na hrnčířském kruhu. Což je velmi náročná, ovšem krásná až meditativní práce. 

Pak se objevila možnost, naučit se vytvářet stříbrné šperky, a tím i návrat k mé dávné lásce – šperku. Této možnosti jsem využila, a byla to nádherná zkušenost.

V té době jsem žila tvorbou a obohacovala jsem své zkušenosti kde jsem jen mohla.

Dubaj mi ovšem přinesla ještě dvě důležité věci mého života.
Poznala jsem zde jógu, které se od té doby věnuji, a jíž jsem se stala i lektorkou.
A především se mi tam narodil můj milovaný syn.

Když jsme se po letech vrátili i s malým synem do České Republiky, nastala zakrátko otázka co dál. V domě, který jsme si postavili, bylo vyhrazeno místo pro dílnu, které zatím zelo prázdnotou.

Pak jsem byla kamarádkou přizvána do kurzu tvorby šperků z hmoty Silver Art Clay. Kurz to byl velice inspirativni. A přivedl mě na myšlenku začít dělat vlastní keramické šperky. Celý proces je sice o dost složitější a zdlouhavější než v případě Art Clay, ale zároveň dostupnější. Navíc keramika mi již chyběla, a prázdná dílna volala po zaplnění.

Teď nebo nikdy…..koupila jsem vybavení, a začala tvořit.

Ve své malé dílně v jizerských horách navrhuji a tvořím originální keramické šperky a drobné dekorace. Inspiruji se okolím, přírodou a zkušenostmi z cest. Propojuji techniky z různých oborů, které jsem se naučila. Vybírám zajímavé glazury, jejichž efekt mě oslovuje. Tvořím s láskou a úctou k tomuto oboru a každým dnem se snažím posunout dál.